مقالات

انواع درونگرایی از نگاه دکتر ماکان آریا پارسا

 • به گفته دکتر ماکان آریا پارسا انواع درونگرایی توسط متخصصین علم روانشناسی تدوین و طبقه بندی شده است تا این واقعیت روشن شود که همه افراد درونگرا یکسان فکر و رفتار نمی کنند. شناخت و درک ویژگی های طیف های مختلف درونگرایی می تواند به تقویت همدلی، خودآگاهی و رشد شخصی کمک نماید. حتی بهتر از آن، شناخت عمیق ‌تر خود می ‌تواند به افراد کمک کند تا نقاط قوت درونگرا بودن خود که بیشترین تأثیر را بر موفقیت شخصی و حرفه ‌ای شان می ‌گذارند، شناسایی و تقویت کنند.

  در این مطلب به دنیای متنوع درونگراها می پردازیم و انواع درونگرایی و ویژگی های آن ‌ها را بررسی می کنیم. با دسته ‌بندی افراد درونگرا به گروه‌ های متمایز، هدف ما ارائه درک جامعی از رفتارها، ترجیحات و نیازهای آنهاست.

  انواع درونگرایی

  از دید دکتر ماکان آریا پارسا درک انواع درونگرایی مستلزم شناخت طیف وسیعی از شخصیت ها در این گروه است. درونگراها افرادی هستند که از تنهایی انرژی می گیرند و محیط های ساکت تر را ترجیح می دهند. با این حال، آن ها می توانند به طور قابل توجهی در ترجیحات، تعاملات اجتماعی و پاسخ به محرک های مختلف، متفاوت عمل کنند. بسته به شخصیت و انگیزه های فردی افراد، انواع متفاوتی از درونگرایی وجود دارد و می تواند به طرق مختلف ظاهر شود. محققان چهار نوع درونگرایی زیر را شناسایی کرده اند:

  • درونگرای اجتماعی
  • درونگرای متفکر
  • درونگرای مضطرب
  • درونگرای خویشتن دار

  درونگرای اجتماعی

  طبق نظر دکتر ماکان اریا پارسا درونگرای اجتماعی فردی است که از تعاملات اجتماعی لذت می برد، اما به شیوه ای صمیمی تر و انتخابی تر. این افراد در محافل اجتماعی کوچک و صمیمی، به رضایت می رسند و برای گفتگوهای معنادار ارزش قائل می شوند. در ادامه برخی از جنبه های کلیدی که ویژگی های درونگراهای اجتماعی را مشخص می کنند آورده شده است.

  درونگرای اجتماعی

  ویژگی های شخصیتی درونگراهای اجتماعی

  با توجه به باور دکتر ماکان آریا پارسا درونگراهای اجتماعی حضور در جمعی از دوستان قابل اعتماد یا اعضای خانواده را ترجیح می دهند تا بتوانند با آن ‌ها ارتباط عمیق تری برقرار کنند. آن ‌ها در این روابط صمیمی، آرامش و رضایت می یابند.

  افراد با ویژگی درونگرای اجتماعی، به جای درگیر شدن در گفتگوهای سطحی، به گفتگوهای عمیق و معنادار اهمیت می دهند. این افراد از بحث در مورد ایده ها، احساسات و تجربیات شخصی لذت می برند. چرا که به آن ها اجازه می دهد در سطح عمیق تری با هم ارتباط برقرار کنند. درونگراهای اجتماعی وقتی صحبت از روابط به میان می آید، کیفیت را بر کمیت ترجیح می دهند. آن ها به جای روابط سطحی با یک دایره اجتماعی بزرگ تر، به ارتباطات عمیق با چند نفر معدود اهمیت می دهند.

  تعاملات اجتماعی می تواند برای افراد درونگرای اجتماعی خسته کننده باشد. زیرا آن ها انرژی خود را هنگام تعامل با دیگران از دست می دهند. آن ها برای شارژ مجدد و بازیابی سطح انرژی خود به تنها بودن نیاز دارند. درونگراهای اجتماعی به اصالت در تعاملات اجتماعی خود توجه می کنند. آن ها ارتباطات اصیل و صمیمانه با دیگران را ترجیح می دهند. چرا که می توانند خودشان باشند، بدون اینکه نیاز به ارائه نمایش های غیر واقعی مطرح شود.

  فرد با ویژگی درونگرای اجتماعی اغلب از پلتفرم های آنلاین برای ایجاد و حفظ روابط استفاده می کند. این افراد در برقراری ارتباط با دیگران از طریق رسانه های اجتماعی، برنامه های پیام رسانی یا جوامع آنلاین، آرامش کسب می نمایند. درونگراهای اجتماعی از محیط‌ هایی که در آن ارتباطات متفکرانه ارزشمند است، استقبال می‌کنند. آن ها از پلتفرم هایی لذت می برند که در آن، افراد وقت می گذارند تا ایده ها و دیدگاه های خود را به طور متفکرانه بیان کنند و ارتباطات و درک عمیق تر را تقویت نمایند.

  درونگرای متفکر

  درونگرای متفکر

  به اعتقاد دکتر ماکان آریا پارسا درونگراهای متفکر با ویژگی هایی نظیر کنجکاوی فکری، بیان خلاق و راهبردهای حل مسئله مشخص می شوند. این افراد تمایل دارند تا قبل از بیان افکار خود عمیقاً تأمل کنند. آن ‌ها به زمان نیاز دارند تا اطلاعات را به صورت داخلی پردازش نمایند و اغلب درگیر درون نگری برای تصمیم گیری می شوند.

  ویژگی های شخصیتی درونگراهای متفکر

  درونگراهای متفکر وقت خود را صرف بررسی دقیق ایده ها و دیدگاه های خود قبل از به اشتراک گذاشتن آن ها با دیگران می کنند. آن ها ترجیح می دهند اطمینان حاصل کنند که افکارشان به خوبی شکل گرفته و با باورهایشان هماهنگ است.

  کنجکاوی فکری مشخصه اصلی درونگرای متفکر است. آن ها تمایل طبیعی به کسب دانش دارند، از کاوش در ایده ها و مفاهیم پیچیده لذت می برند. همچنین طی پرداختن به فعالیت های فکری آرامش می یابند و به طور مداوم به دنبال فرصت هایی برای یادگیری هستند. درگیر شدن در مطالعه، تحقیق یا بحث های فکری به آن ها این امکان را می دهد تا در کاوش های ذهنی خود تجدید قوا کنند.

  درونگراهای متفکر به دلیل ذهنیت تحلیلی، توانایی های تفکر انتقادی قوی، در نظر گرفتن کامل دیدگاه های مختلف و ترجیح رویکردهای منطقی و سیستماتیک، در موقعیت های حل مسئله برتری دارند. تفکر انتقادی نقطه قوت برجسته درونگراهای متفکر است. آن ها تمایل طبیعی به زیر سؤال بردن مفروضات، ارزیابی شواهد و در نظر گرفتن دیدگاه های جایگزین دارند. این ویژگی آن ‌ها را قادر می سازد تا به نتایج مستدل و منطقی برسند و تصمیمات آگاهانه بگیرند.

  تنهایی فضایی را برای درونگرای متفکر فراهم می کند تا برای تلاش های خلاقانه خود الهام بگیرد. آن ها برای ارتباط با افکار درونی خود و مهار انرژی خلاق خود به لحظاتی از تفکر آرام نیاز دارند.

  درونگراهای متفکر

  درونگرای مضطرب

  درونگراهای مضطرب افرادی هستند که سطح بالایی از اضطراب را در موقعیت های اجتماعی تجربه می نمایند. آن ها اغلب هنگام تعامل با دیگران احساس ناراحتی می کنند. بیایید ویژگی ‌ها و جنبه‌ هایی که درون‌گرایان مضطرب را مشخص می ‌نمایند با جزئیات بیشتر بررسی کنیم.

  ویژگی های شخصیتی درونگراهای مضطرب

  درونگرایان مضطرب وقتی در محیط‌های اجتماعی قرار می‌گیرند، معمولاً احساس ناراحتی می‌کنند. این افراد اغلب از قضاوت یا ارزیابی منفی توسط دیگران ترس دارند. ممکن است با سخنرانی در جمع مشکل داشته باشند. سخنرانی در جمع یا حضور در جمعیت زیاد می تواند برایشان چالش برانگیز باشد.

  درونگراهای مضطرب به عنوان نوعی خاص از انواع درونگرایی، تمایل زیادی به تفکر و تحلیل بیش از حد تعاملات اجتماعی دارند. آن ‌ها ممکن است مکالمات را در ذهن خود تکرار و تمام جزئیات را تجزیه و تحلیل نمایند و اغلب روی اشتباهاتشان تمرکز کنند. این افراد ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به محرک های حسی مانند صداهای بلند، فضاهای شلوغ، یا نورهای روشن داشته باشند. این محرک ها می توانند برایشان طاقت فرسا بوده و باعث ایجاد اضطراب شوند. درونگراهای مضطرب از تکنیک های مراقبت از خود برای مدیریت حساسیت های خود استفاده می کنند.

  این مطلب ادامه دارد…

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  2 × سه =

  دکمه بازگشت به بالا